Antyoksydanty – działanie i występowanie przeciwutleniaczy

11/12/2018

 

Życie w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w mieście, powoduje, że nasza skóra coraz częściej jest zmęczona, pozbawiona blasku, szara i niezdrowa. Jednak jest coś, co może nam pomóc w tej sytuacji – antyoksydanty, czyli substancje walczące z wolnymi rodnikami.

Najsłynniejszym jest witamina C. Wiele firm kosmetycznych ma całe linie oparte o wyżej wymienioną, jest to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych. Szczególnie pomocna jest zimą – doskonale nawilża skórę. Redukuje też objawy starzenia się i niedoskonałości. Jeśli chodzi o dietę, najwięcej znajdziemy jej w papryce, brokułach, kapuście czy cytrusach.

 

Jednym z najnowszych odkryć, również wykorzystywanym szeroko w kosmetyce jest koenzym Q10 – dodaje się go do kosmetyków do włosów, balsamów do ciała, kremów pod oczy, maseczek. Znajduje się też w oleju sojowym, rybach, mięsie, orzeszkach ziemnych, rabarbarze i śliwkach. Nie powinny go jednak spożywać osoby cierpiące na niedociśnienie.

 

Świetnymi antyoksydantami są również witamina E, A oraz cynk.

 

Antyoksydanty mogą być czasami niekorzystne, wręcz szkodliwe. Są niebezpieczne dla osób palących papierosy – według fińskich badań witamina E zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Natomiast witamina C może wpływać na wzrost guza u osób cierpiących na nowotwór.

 

Najważniejszą sprawą jest nie nadużywanie antyoksydantów. O ile w kosmetyce przynoszą pożądane skutki, o tyle suplementowanie ich na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, może być szkodliwe i niebezpieczne. Wszelkie niedobory w witaminach najlepiej sprawdzić w laboratorium medycznym, a nie wymyślać ich na podstawie objawów, które mogą brać się z różnych przyczyn. Jeśli chodzi o kosmetyki – nie oczekujemy cudów. Prawidłowa dieta, duża ilość wody i sen to najlepszy sposób, aby zachować świeżą i młodą cerę.

 

Korzystałam z: lamode.info, doz.pl, apteline.pl

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska