Aktorzy jednej roli. Te gwiazdy kojarzymy zawsze z konkretnym filmem

 

Łatka jednej, znanej i cenionej roli filmowej doprowadza do lekceważenia innych wspaniałych ról filmowych aktorów kinowych. W dzisiejszych czasach aktorzy uciekają przed rolami, które wydają się jednoznaczne i stereotypowe. Zdają sobie sprawę z tego, że ich talent i doświadczenie powinny coraz bardziej wzrastać i wchodzić na nowy poziom aktorski i teatralny. Dlatego też wybierają zarówno role komediowe, jak i dramatyczne. Aktor jest bowiem plastycznym tworzywem, które powinno być elastyczne i na nowo przekształcane.

Macaulay Culkin – Kevin, który został sam w domu… i Nowym Yorku

 

W latach 80. amerykański aktor Macaulay Culkin należał do najbardziej znanych i rozchwytywanych dziecięcych aktorów. Rozpoczął karierę w wielu zaledwie 8 lat, pojawiając się w filmie Rocket Gibraltar. Rodzeństwo aktora również odnalazło się w branży aktorskiej. Kariera Macaulay’a Culkina nabrała zawrotnego tempa, gdy wystąpił w komedii filmowej „Kevin sam w domu” i jej kontynuacji „Kevin sam w Nowym Jorku”. Młody aktor podbił serca widzów na całym świecie, a ci niejednokrotnie podkreślali, że mogą oglądać jego ekranowe losy non stop. W Polsce film stał się częścią świątecznej tradycji, która trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat. Za rolę zabawnego i sprytnego Kevina Macaulay Culkin otrzymał nominację m.in. do prestiżowej nagrody Złotego Globu.

 

Niestety problemy w domu oraz okres dojrzewania doprowadziły do wycofania się aktora z życia publicznego. Na powrót czekał kilka lat… Na uwagę zasługuje odtworzona przez niego postać Michaela Aliga, którego skazano za morderstwo swojego dealera narkotykowego – Angela Melendeza. Obecnie aktor jest związany z byłą gwiazdą Disney Channel – Brendą Song, która wystąpiła w takich serialach jak „Nie ma to jak statek” oraz Czarodzieje z Waverly Place. Aktor zagrał z ówczesną partnerką w filmie „Changeland”. Pod koniec 2018 roku aktor ponownie wcielił się w rolę Kevina, w świątecznej reklamie Google Assistant.

 

Audrey Tautou – śliczna i urocza Amelia o francuskich korzeniach

 

Jest jedną z najbardziej znanych francuskich aktorek, obok Juliette Binoche, Marion Cotillard, Isabelle Adjani oraz Sophie Marceau. Jej światowy debiut nastąpił w 1999 roku, gdy wystąpiła w filmie „Salon piękności Wenus”, za który otrzymała francuską nagrodę Prix Suzanne Bianchetti dla najbardziej obiecującej aktorki. Audrey Tautou otrzymała dwie nominacje do Cezara za najlepszą główną rolę kobiecą w filmach: „Amelia” w 2002 roku oraz „Bardzo długich zaręczynach” w 2004. Jej kariera nabierała coraz większego tempa i tak w 2006 roku wystąpiła obok Toma Hanksa w filmie Kod da Vinci. Film wywołał sporo kontrowersji w środowiskach katolickich, jednak stał się przepustką do światowej kinematografii.

 

Aktorka jest najlepiej znana z roli tytułowej „Amelii”, która umocniła jej aktorską pozycję w rodzinnej Francji i za granicą. Film stał się sukcesem kasowym. Był wyświetlany w wielu krajach świata i zdobył ogrom pozytywnych recenzji. Jako jeden z nielicznych filmów francuskich otrzymał 5 nominacji do Oscarów m.in. za najlepszy film obcojęzyczny, najlepsze zdjęcia oraz najlepszą reżyserię artystyczną. Aktorka nie ugięła się pod presją jednej rozpoznawalnej przez publiczność roli, występując w innych filmach fabularnych m.in. „Coco Chanel” oraz „Dziewczynie z lilią”, które szybko stały się bardzo popularne we Francji. Choć urocza i utalentowana Audrey jest dzisiaj gwiazdą w rodzinnym kraju, wciąż tak naprawdę niewiele wiadomo o jej życiu prywatnym. Aktorka bardzo zwraca uwagę na swoją prywatność.

 

Daniel Radcliffe – Harry Potter najsłynniejszym czarodziejem świata

 

Czy tak jak Harry Potter jesteś członkiem Gryffindoru? Też nie znosisz żmijowatego Slytherinu? Jeśli tak, musisz koniecznie dowiedzieć się o Danielu Radcliffe, który na dobre i na złe stał się wiecznym Harrym Poterrem. Młody aktor został wybrany przez reżysera Chrisa Columbusa na odtwórcę głównego bohatera najsłynniejszej sagi o czarodziejach. Pokonał prawie dwa tysiące chłopców, którzy koniecznie chcieli zagrać rolę Harry’ego. Autorka serii książek J.K. Rowling pragnęła aby odtwórca głównej roli posiadał brytyjskie korzenie. Wśród kandydatów znajdował się Tom Felton, który ostatecznie dołączył do obsady filmu jako Draco Malfoy – późniejszy szkolny wróg tytułowego bohatera.

 

Fabuła książki opiera się na walce dobrych czarodziejów z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, który próbuje uzyskać nieśmiertelność i przejąć kontrolę w Świecie Magii. Nikt nie wróżył aktorowi sławy ani pieniędzy, jednak koniec słynnej sagi doprowadził do napłynięcia nowych propozycji filmowych. Aktor zagrał w horrorze „Kobieta w czerni”, który został uplasowany na 25. miejscu 100 najlepszych horrorów wszech czasów. Na swoim koncie aktorskim posiada również role: Allena Ginsberga w „Na śmierć i życie”, Iga Perrisha w „Rogach” czy Igora w filmie „Victor Frankenstein”. W 2017 roku zagrał jako Yossi Ghinsbeg w filmie przygodowym „Dżungla”, który opowiada o morderczej walce poszukiwacza przygód w boliwijskiej dżungli.

 

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie innego aktora jako odtwórcę głównej roli w filmie „Kevin sam w domu”? Czy „Amelia” powinna być filmem nie tyle o skromnej i pragnącej spełniać marzenia bohaterce, ale o takiej dziewczynie, która nie boi się niczego i zmierza do celu? Czy wreszcie „Harry Potter” to jedynie prosta historia o chłopcu, który odkrywa swoje pochodzenie i staje się równym swoim pobratymcom? Oczywiście, że nie! Mimo, że aktorzy nie cierpią ról, które stają się ich nieodłączną wizytówką, to ich wkład w dzieło filmowe jest niezrównany.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska