7 faktów o Smerfach, których (prawdopodobnie) nie znałeś

 

Chyba każdy kojarzy te małe niebieskie ludki, które zamieszkiwały Wioskę Smerfów i walczyły z podstępnym Gargamelem oraz jego kotem Klakierem. Wielu z nas spędziło z nimi najlepsze lata swojego dzieciństwa, oglądając je przed snem. Ale czy jesteście pewni, że wiecie o tej bajce wszystko?

Twórcą Smerfów jest Belg Pierre Culliford publikujący pod pseudonimem Peyo. Pierwsze wzmianki o smerfach pojawiły się w innym komiksie tego autora pt. La Flûte à Six Schtroumpfs. W roku 1958 autor, pod wpływem popularności jaką zdobyły Smerfy, postanowił poświecić im oddzielną serię komiksów. Serial animowany powstał w Stanach Zjednoczonych i był emitowany od roku 1981. Jego powstanie związane było z córką producenta filmowego, która dostała w prezencie pluszowego Smerfa. Jej ojciec Fred Silverman, widząc jej ogromną sympatię dla zabawki, postanowił wyprodukować serial animowany, którego bohaterami zostały właśnie niebieskie stworki.

 

Zobacz także: Netflix Polska – oferta dla dzieci i nie tylko

 

1. Tomik Czarne Smerfy, który ukazał się 1963 roku, a w Polsce w 1990 opowiadał historię o Smerfach zarażonych tajemniczą chorobą. Jej objawy to między innymi agresywne zachowania oraz zmiana koloru skóry na czarny. W Stanach Zjednoczonych ze względów politycznych zmieniono kolor z pierwowzoru na purpurowy.

 

 

 

2. Czy wiecie co dzieje się ze Smerfem, który ma jakieś problemy zdrowotne? Na co dzień stworki prezentują piękny niebieski kolor (zaproponowała go żona Peyo - Janine „Nine” Culliford, zajmująca się kolorowaniem komiksów), którego obecnie nie można określić inaczej niż po prostu smerfowy. Jednak jeśli się zakrztuszą, ich zabarwienie zmienia się na żółte.

 

3. Klakier (w oryginale Azrael), wierny współtowarzysz Gargamela, w początkowych wydaniach komiksów był płci żeńskiej. Ciekawe jak odmieniałoby się jego imię w polskiej wersji, może Klakierzyca... Co ciekawe, jego polskie imię oznacza osobę opłaconą przez artystę, aby ta zachwycała się na pokaz jego dziełem.

 

Zobacz także: 6 faktów o Muminkach, których (prawdopodobnie) nie znałeś!

 

4. Powtarzane określenie o tym, że Smerf jest „wysoki na trzy jabłka” odnosi się do francuskiego idiomu haut comme trois pommes i jest jego dosłownym tłumaczeniem. W rzeczywistości oznacza to, że jest on niewielki.

 

5. Pierwowzorem Smerfetki była pięcioletnia córka Peyo, Véronique Culliford. Choć w komiksie pojawia się dosyć rzadko, to w serialu możemy oglądać ją regularnie.

 

 

 

6. W języku francuskim (czyli oryginalnym, w którym powstały Smerfy) nie istnieje słowo „Schtroumpf”. Powstało ono podczas obiadu spożywanego przez Peyo i jego przyjaciela. Twórca zapomniał słowa sól i powiedział do znajomego: Passe-moi le schtroumpf  (Podaj mi schtroumpf). Angielska i polska wersja pochodzą od holenderskiego tłumaczenia De Smurfen.

 

7. Jeśli dzieci zadają rodzicom kłopotliwe pytania typu skąd się biorą dzieci, to bajka służy podpowiedzią. Smerfy nie rozmnażają się, po prostu przynosi je bocian.

 

Zobacz także: Bajki naszego dzieciństwa

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska