5 języków miłości, czyli tajemnica dobrego związku

 

Wyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się na środku ulicy w jednym z największych miast Japonii. Nie wiesz jakim cudem się tam znalazłeś, nie znasz też topografii miasta. Lecz największym problemem okazuje się brak znajomości  języka. Oczywiście, przy odrobinie szczęścia uda ci się dojść do porozumienia z napotkanymi osobami, jednak twoje możliwości komunikacyjne będą mocno ograniczone. Będziesz musiał posługiwać się gestami, mimiką twarzy, w nadziei, że zostaniesz zrozumiany. Dokładnie ta sama zasada tyczy się miłości.

Gary Chapman wyróżnił w swojej książce 5 języków miłości, spośród których każdy z nas posiada dwa dominujące. Ich znajomość może znacząco pomóc w zrozumieniu partnera, jak również usprawnić wzajemną komunikację.Postaram się przedstawić je na podstawie  wymyślonych przeze mnie par i sytuacji życiowych.

 

1. Wyrażenia afirmatywne i Dobry czas

 

Pierwszą naszą parą jest Paulina i Patryk. Patryk  codziennie ciężko pracuje na utrzymanie rodziny, kocha ją   i i chce dla niej jak najlepiej. Jednakże, Paulina zdaje się tego nie dostrzegać i ciągle zasypuje  go pretensjami o to,że nie ma dla niej czasu. Co gorsza, nawet go nie pochwali za dotychczasowe starania. Językiem miłości Patryka są wyrażenia afirmatywne tj. wszelkiego rodzaju słowne pochwały. Krótkie "dobrze się dziś spisałeś" motywuje go do podejmowania kolejnych wysiłków.

Paulina zaś pragnie spędzania dobrego, wartościowego czasu z ukochanym. Leżenie na kanapie przed telewizorem nie należy do tych kryteriów. Chodzi raczej o aktywne, wspólne spędzanie czasu np. poprzez gotowanie, wycieczki, czy uczenie się nowych rzeczy. Okazywanie inicjatywy w ten sposób sprawia, że zarówno osoba, jak i spędzony z nią czas nabierają większego znaczenia.

 

2. Dotyk i Drobne przysługi

 

Następną naszą parą są Ania i Wojtek. Są małżeństwem od kilku lat. Wojtek skarży się coraz częściej na chłód i dystans ze strony Ani, odkąd pamięta to on inicjował pocałunki, czy przytulanie. Dzieje się tak, ponieważ językiem miłości Wojtka jest dotyk. Jest to bez wątpienia jeden z najwrażliwszych języków. Osoba, która włada tym językiem jest na postrzegana jako niezwykle otwarta i przyjacielska, przytulenie zaś stanowi wyraz  aprobaty wobec jej osoby.

Głównym zarzutem Ani wobec Wojtka jest to,że w niczym jej nie pomaga oraz nie docenia tego co dla niego robi. To ona dba o czystość w domu, często gotuje ulubione danie Wojtka, ostatnio nawet zgodziła się obejrzeć z nim nowy film z uniwersum Marvela, mimo iż sama za tym nie przepada.  Językiem miłości Ani są właśnie tego typu drobne przysługi. Krótko mówiąc warto czasem docenić fakt, iż twój partner, czy partnerka, być może nie będzie deklamować ci romantycznych wierszy, za to gotów będzie posprzątać twój pokój.

 

3. Przyjmowanie  Podarunków

 

Kolejna nasza para to Justyna i Michał. Michał kupił na deser ulubione ciastka Justyny, innym razem przywitał ją w drzwiach z kwiatami bez okazji. Wie,że językiem miłości jego dziewczyny jest przyjmowanie podarunków. To ostatni, być może wzbudzający nieco kontrowersji język. Wbrew pozorom nie wiąże się on z ogromnymi nakładami pieniędzy, narysowane na kawie serce, czy też wyrwany w pośpiechu kwiatuszek w parku również są wyrazami świadczącym o używaniu tego języka.

 

Tak oto z grubsza przedstawia się cała wielka piątka.  Jako,że związek z drugą osobą z natury bywa nieco skomplikowany, znajomość tych podstawowych języków może mieć znaczący wpływ na rozwój relacji

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska