31 korytarzy do miłości

31 korytarzy” to debiut literacki młodej tłumaczki, która nie tylko jest wszechstronna, ale we wszystkim co robi – świetna. I tak oto do naszych rąk trafia jej książka, którą mnie osobiście kupiła i będę wypatrywać kolejnych pozycji. Co zatem składa się na jej (przyszły) sukces?

Ona – szesnastoletnia licealistka z problemami domowymi, licznymi kompleksami skrywanymi pod kilkoma warstwami pudru i pozornie ironicznym podejściem do życia. Dzień po dniu użera się z matką, która pogrążona w swojej depresji, dostarcza Amelii sporo przykrości, regularnie ją bije i poniża. Mimo to dziewczyna boi się o matkę, kocha ją tak, że nie wyobraża sobie od niej uciec i nawet nie przyznaje się, co było powodem jej próby samobójczej.

 

On – niespełniony życiowo nauczyciel matematyki. Na co dzień boryka się z napaloną żoną, która od samego początku była błędem i zbędnym balastem. Tylko trójka dzieci trzyma ich razem, a i to nie jest zbyt wiele. W swoim synu widzi jedynie przykry skutek młodzieńczego szaleństwa. Dopiero bliźniaczki obudziły w nim instynkt „tacierzyński”, ale i to nie spaja ich rodziny, choć wszyscy usilnie próbują udawać, że jest inaczej. Witold nie jest przystojny, można wręcz czasem odnieść wrażenie, że odrażający. Zaniedbany, z brzuchem piwnym, zbyt wysokim mniemaniem o sobie i żadną perspektywą na lepsze życie.

Jednak coś w nim było takiego, że stał się wybrankiem młodej Amelii…

 

Na początku nie darzyli się wielką sympatią. Witold pierwszy zaczął dostrzegać w Amelii obiekt zainteresowania i fantazji erotycznych. Zaczynało się niewinnie, od wspólnej gry na pianinie w szkolnej graciarni, troskliwych sms-ów po konstruktywne rozmowy, dzięki którym nie tylko pragnął jej fizycznie, ale ujrzał inteligentną młodą kobietę. Ich związek od początku był spisany na straty. To nie mogło się udać, a jednak postanowili zaryzykować i dać się ponieść uczuciu, które nigdy nie powinno zapłonąć.

 

Zdarzało mi się czytać badziewie opowiastki debiutantów, w których roiło się od naiwnych tekstów i historii wyssanych z palca, rodem z bajek Disney’a. Tu mamy do czynienia z literaturą, która wzbudza skrajne emocje i nie pozwala odstawić książki na dłużej niż to konieczne. Nawet, gdy gdzieś byłam i nie mogłam czytać, zastanawiałam się, kiedy już będę mogła wrócić do lektury.

 

Cała powieść napisana jest z dwóch perspektyw – Witolda i Amelii – co dodaje książce autentyczności. Możemy poznać historię z obu punktów widzenia, dzięki czemu łatwiej nam zrozumieć zachowanie bohaterów i nie wyciągać pochopnych wniosków. Np. Witold na początku wzbudzał we mnie wstręt, ale z każdą następną stroną robiło mi się go coraz bardziej żal. Nie, nie popieram jego zachowania, ale mogłam zrozumieć jego pobudki.

 

Amelia pogubiona w swoim niełatwym życiu potrzebowała stabilności, punktu zaczepienia. Witold przynosił jej ukojenie, o które było jej tak ciężko. Niedoświadczonej seksualnie nastolatce imponował również wiek nauczyciela i to, że ktoś taki jak on mógłby się nią zainteresować. Czytając, nie da się wysnuwać jednoznacznych wniosków odnośnie ich postępowania. Z jednej strony rozumie się bohaterów, z drugiej potępia. Ale to jest najlepsze w tej książce, bo nie jest monotonna i przewidywalna. Każdy rozdział gwarantuje emocjonalny rollercoaster. Poza tym powieść napisana jest tak, że można pomylić debiutantkę z bestsellerowym autorem.

 

Książkę polecam i młodzieży (obu płci), która szuka ciekawej i wciągającej lektury do poduszki, jak również starszemu gronu, którzy odskoczą od codziennej monotonii i dadzą się porwać historii, która mogła zdarzyć się naprawdę. A może zdarzyła? ;)

 

Książka została objęta Patronatem DailyVibes.

Premiera już wkrótce!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska