3 lutego – Dzień w którym umarła muzyka

 

Pokładano w nich nadzieje. Kochali ich fani, kochali ich bliscy. Byli jedynymi, którzy zostali na scenie rock&rolla po tym, jak Presley został powołany do wojska, Chucka Berry'ego wsadzono do więzienia, a Little Richard przerzucił się na gospel. 3 lutego 1959. Wtedy właśnie, jak śpiewał McLean, umarła muzyka.

Trzej dobrze zapowiadający się muzycy, którzy mieli przed sobą świetlaną karierę. Buddy zakończył właśnie współpracę z The Crickets, jego żona była w ciąży. Miał 22 lata. Kariera Ritchiego dopiero nabierała tempa. Był twórcą chicano rocka. Mimo młodego wieku (17 lat), jego utwory znał cały świat. “La Bamba” to jeden z największych hitów wszechczasów. Znalazł się na pokładzie bo wygrał rzut monetą o miejsce z Allsupem. Na jego cześć Tommy otworzył klub o nazwie “Heads up”. The Big Booper znalazł się na pokładzie z powodu przeziębienia – w busie było przeraźliwie zimno, co pogarszało jego stan. Waylon Jennings dobrowolnie oddał mu swoje miejsce. Młody Richardson nie doczekał narodzin swojego syna, który przyszedł na świat 2 miesiące po tragedii.

 

 

Po występie w Clear Lake załadowali bagaże do niedużego samolotu typu Beechcraft Bonanza. Młody pilot, Roger Peterson, zgodził się na lot pomimo długiej (17-godzinnej) zmiany za sobą. Tego dnia padał śnieg, wiatr był umiarkowany.  Rozbili się kilka minut po starcie, 13 kilometrów od lotniska. Powodem wypadku były złe warunki atmosferyczne – śnieżyca. Wszyscy lecący samolotem zginęli na miejscu.

Pomimo burzliwych lat 60. historia tych czterech młodych mężczyzn przetrwała w historii muzyki, tak jak i pamięć o nich. Rock&roll wciąż żyje – tak jak i energia, jaką ze sobą niesie. Jutro zrób coś szalonego – nie bój się zaprosić tej ładnej brunetki z pracy na kawę, umów się z tym przystojniakiem, którego spotykasz codziennie w windzie. Wieczorem zatańcz, jakby nie było jutra. Albo wsiądź za kierownicę i rusz przed siebie, jeśli masz na to ochotę. Nie żałuj jutra, czerp z niego garściami. W ten sposób uczcisz pamięć tych, którzy zginęli w trasie niosąc ducha rock&rolla. Raz w roku, opuść bariery – idź na całość!

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska