O czym pamiętać przed podróżą, żeby była udana?

 

W ferworze pakowania walizki przed wyczekiwaną podróżą można zapomnieć o skarpetkach lub okularach przeciwsłonecznych. Można nawet wyjechać bez aparatu fotograficznego. Większość pozostawionych w domu rzeczy łatwo jest zastąpić czymś kupionym na miejscu. Są jednak i takie, bez których podróż może być znacznie trudniejsza.

Pierwsze, co przychodzi na myśl podczas pakowania się na daleki wyjazd, to pieniądze. Przy wyjeździe za granicę najlepiej wcześniej wymienić nieco gotówki, nawet jeśli zamierzamy płacić w większości miejsc kartą. Niedziałający terminal lub jego brak mogą uniemożliwić np. skorzystanie z komunikacji miejskiej, co wywoła irytację już na początku wycieczki. W bagażu warto ukryć też trochę "zaskórniaków" na nieprzewidziane wypadki. Można wziąć walutę uniwersalną, taką jak euro czy dolary, którą w razie konieczności łatwo wymienić na lokalną, a jeśli tym razem się nie przyda  pojechać z nią do innych krajów. Niewskazane jest trzymanie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Ukrycie mniejszych sum. np. w kosmetyczce czy bucie. zmniejszy ryzyko, że w razie ewentualnej kradzieży zostanie się bez grosza.

 

Dokumenty to kolejna rzecz, bez której nie wolno wyjść z domu. O ile w Unii Europejskiej wystarczy sam dowód osobisty, to już np. na Ukrainę trzeba zabrać paszport. Kraje takie jak Rosja i USA wymagają wizy. Przed wyjazdem w dane miejsce należy sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane i jak można je załatwić. W niektórych państwach wizę dostaje się (lub kupuje) na wjeździe, a w innych należy załatwić to wcześniej (np. w ambasadzie).

 

 

Ubezpieczenie – teoretycznie można wyjeżdżać bez niego, ale to się raczej nie opłaca. Koszt wykupienia ubezpieczenia na cały wyjazd z pewnością będzie mniejszy niż np. opłata za prześwietlenie i założenie gipsu na złamaną nogę. W przypadku poważniejszych wypadków koszty leczenia mogą być olbrzymie. W Unii Europejskiej Polakom przysługuje teoretycznie leczenie za darmo. Warto wyrobić darmową kartę EKUZ, która jest dowodem, że w Polsce płacone są składki na ubezpieczenie – przyspieszy to formalności u lekarza. Usługi pozamedyczne nawet w Unii mogą być kosztowne, np. w Czechach pomoc ratowników górskich jest płatna. Ubezpieczenie daje gwarancję, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia nie będzie się trzeba martwić stroną finansową.

 

Przed wyjazdem konieczne jest też przygotowanie zapasu stosowanych leków. Najlepiej wziąć ich mały zapas, który przyda się np. w razie odwołania lotu. Co ciekawe, warto spakować nawet tak dostępne w Polsce rzeczy jak soczewki kontaktowe. Nigdy nie wiadomo dokładnie, jakie produkty będą możliwe do kupienia w kraju, do którego się wybieramy. Przykład: na Florydzie soczewki wydawane są na receptę, choć w innych stanach można je kupić w drogerii. Przy wycieczce objazdowej sprawdzanie zasad panujących w każdym stanie może być czasochłonne łatwiej spakować więc dodatkowe pudełeczko i mieć problem z głowy.

 

Ostatnim, co trzeba sprawdzić przed wyjazdem, są oczywiście… bilety! Bez nich nigdzie się nie pojedzie. Obecnie coraz więcej przewoźników i miejsc akceptuje bilety w formie elektronicznej, jednak nie jest to jeszcze norma. Najbezpieczniejszą opcją jest posiadanie wydruku oraz jego kopii zapisanej w telefonie, ale jeśli chce się redukować ilość wytwarzanych śmieci, należy czytać informacje dołączone do biletów. I tak np. PKP akceptuje bilety elektroniczne, ale już do wagonu sypialnego należy przynieść wydrukowany. Większość europejskich lotnisk obsługuje elektroniczne, ale w Podgoricy (Czarnogóra) trzeba mieć bilet papierowy. Jeśli o samoloty chodzi, nie można zapomnieć też o odprawie przed lotem – bez tego zwyczajnie nie dostaniemy biletu.

 

Rzeczy, o których trzeba pamiętać przed podróżą, jest sporo. Sprawdzenie, czy dany produkt można wwieźć do kraju docelowego, uchroni pasażera przed wyrzuceniem przewożonego jedzenia, leków czy używek. Ograniczenia zwykle dotyczą alkoholu i mięsa, a każdy kraj ma swoje zasady i limity. Można się z nimi zapoznać m.in. w aplikacji iPolak oraz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uważny turysta sprawdza przed wyjazdem również obowiązujące zasady dotyczące np. ubioru (chodzi głównie o kobiety w krajach arabskich), spożywania alkoholu (np. w USA pić można od 21 roku życia, a w niektórych państwach muzułmańskich jest to nielegalne dla wszystkich) czy prowadzenia samochodu (czasem należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, aby móc jeździć po danym kraju).

 

Im więcej czasu włoży się w przygotowanie do podróży, tym mniej stresu przeżyje się na miejscu. Bo choć za granicę jeździ się, by doświadczyć czegoś nowego, często niespodziewanego, to lepiej jednak skupić się na odkrywaniu ciekawych miejsc, a nie na szukaniu zapomnianych leków.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska