Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 1)

09/01/2019

 

Te piosenki znamy wszyscy. Mniej lub bardziej, ale każdy z nas słyszał je przynajmniej kilkanaście razy w życiu. Stały się wielkimi przebojami, promując jeszcze bardziej na arenie międzynarodowej wykonujące je zespoły czy solistów. Niewielu jednak wie, że są one zapożyczone z twórczości innych muzyków, a w nowej interpretacji oraz uwspółcześnionej aranżacji zyskały miano coverów.

Niejednokrotnie zdarzało się, że przerabiane kompozycje śpiewane przez innego artystę zyskały większą popularność i uznanie publiczności niż pierwowzór. Co wtedy musieli odczuwać autorzy, widząc, jak w obcych rękach ich „dzieci” podbijają listy przebojów na całym świecie? Jak osiągają to, czego nie udało się osiągnąć im? Cóż, można to sobie tylko wyobrazić. Frustrację z tego powodu mógł dodatkowo potęgować fakt, że ich piosenki bardzo często w opinii publicznej były utożsamiane tylko i wyłącznie z coverującymi je formacjami. O oryginale zapominano, a o autorstwo nie dopytywano – liczył się przede wszystkim komercjalny sukces.

 

Poniżej, w pierwszej części nowego cyklu, przedstawiamy 10 takich utworów. Może niejednokrotnie będziecie zdziwieni, że piosenka utożsamiana z twórczością danej grupy w rzeczywistości jest przeróbką kompozycji innego zespołu, o którego istnieniu wcześniej nie mieliście pojęcia. W tej prezentacji zachowaliśmy układ chronologiczny odświeżonych wersji.

 

1. Laura Branigan – „Self control” (1984) > Raff (1984)

Amerykańska wokalistka umieściła ten utwór na swoim trzecim albumie studyjnym już w tym samym roku, w którym ukazała się oryginalna wersja. Współautorem i pierwotnym wykonawcą piosenki jest włoski muzyk, Raffaele Riefoli, znany jako Raff. Kompozycja była interpretowana przez wielu artystów, m.in. Ricky’ego Martina (1993).

 

 

2. Pet Shop Boys – „Always on my mind” (1987) > B.J. Thomas (1969)

Twórcami tego utworu są: Johnny Christopher, Mark James i Wayne Carson, a pierwotnym wykonawcą B.J. Thomas, który wydał go w 1969 roku. Własną wersję trzy lata później nagrał Elvis Presley. To właśnie ona stała się inspiracją dla brytyjskiej formacji Pet Shop Boys, by wydać ją w formie singla w dziesiątą rocznicę śmierci amerykańskiego piosenkarza i aktora.

 

 

3. Mr. Big – „Wild world” (1993) > Cat Stevens (1970)

Amerykański zespół rockowy nagrał tę piosenkę na swój trzeci album studyjny. Sam utwór powstał jednak 23 lata wcześniej. Napisał go i po raz pierwszy wykonał angielski piosenkarz i multiinstrumentalista działający w branży muzycznej pod pseudonimem Cat Stevens. Także ta kompozycja była wielokrotnie coverowana przez innych artystów.

 

 

4. Wet Wet Wet – „Love is all around” (1994) > The Troggs (1967)

Szkocka formacja zaaranżowała swoją wersję tego utworu na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu „Cztery wesela i pogrzeb” w reżyserii Mike’a Newella. W oryginale piosenkę wykonał angielski zespół The Troggs, wydając ją w formie singla w październiku 1967 roku. Jej autorem był ówczesny wokalista grupy, Reg Presley, który zmarł w lutym 2013 roku.

 

 

5. Scorpions – „White dove” (1995) > Omega (1969)

Niemiecki zespół rockowy był jedną z wielu formacji coverujących ten utwór, ale dokonał zmiany jego nazwy. Pierwszy raz świat usłyszał go w wykonaniu węgierskiego zespołu Omega pod tytułem „Gyöngyhajú lány” („Dziewczyna o perłowych włosach”). Formacja ta nagrała również angielskojęzyczną wersję tej piosenki – „Pearls in her hair”.

 

 

6. The Verve – „Bitter sweet symphony” (1997) > The Rolling Stones (1965)

Brytyjska formacja zamieściła ten utwór na swoim trzecim albumie studyjnym, jednak nie ona go skomponowała. Bazuje on w znacznej mierze na orkiestrowej aranżacji Andrew Looga Oldhama „The last time”, która z kolei jest coverem piosenki o tej samej nazwie innej angielskiej grupy, The Rolling Stones. W ich oryginalnym wykonaniu świat usłyszał ją w 1965 roku.

 

 

7. Jennifer Lopez – „Waiting for tonight” (1999) > 3rd Party (1997)

Interpretacja tej piosenki według amerykańskiej wokalistki ukazała się na jej debiutanckim albumie „On The 6”. Było to zaledwie dwa lata po tym, jak utwór po raz pierwszy zaprezentowano światu. Oryginalnie wykonała go taneczno-popowa grupa 3rd Party, nagrywając go na swój również debiutancki (ale ostatni zarazem) album.

 

 

8. Atomic Kitten – „Eternal flame” (2001) > The Bangles (1989)

Pierwotną wersję tej piosenki o miłości przedstawiła amerykańska formacja popowo-rockowa The Bangles. Już wtedy stała się wielkim hitem, osiągając szczytowe miejsce na listach przebojów w wielu krajach. Od tamtej pory doczekała się kilku coverów, z których najsłynniejszym jest wykonanie żeńskiej grupy z Wielkiej Brytanii, Atomic Kitten.

 

 

9. No Doubt – „It’s my life” (2003) > Talk Talk (1984)

Amerykański zespół również w swojej karierze sięgnął po utwory innych wykonawców. „It’s my life” promował ich pierwszą kompilację z największymi przebojami grupy pt. „The Singles 1992–2003”. W oryginale piosenka ukazała się w 1984 roku pod szyldem formacji Talk Talk, będąc przewodnim singlem z jej drugiego albumu studyjnego.

 

 

10. Beyoncé – „If I were a boy” (2008) > BC Jean (2008)

Wokół tej kompozycji wybuchło wiele kontrowersji. Jej współautorką i pierwszą wykonawczynią była początkująca wówczas piosenkarka BC Jean, jednak wytwórnia odrzuciła jej nagranie. Wtedy jeden z producentów udostępnił utwór Beyoncé Knowles na jej trzeci album studyjny, co w późniejszym czasie doprowadziło do oskarżenia amerykańskiej wokalistki o kradzież. 

 

 

Ciąg dalszy demaskowania prawdziwego pochodzenia wielu hitów sławnych zespołów i piosenkarzy nastąpi już za tydzień. Wtedy się przekonacie, kto jeszcze sięgał do twórczości kolegów po fachu i nagrywał własne aranżacje ich kompozycji. Do usłyszenia!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska