One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 6)

15/11/2018

 

Zjawisko one-hit wonders nie jest wcale obce muzycznemu przemysłowi rozrywkowemu. To artyści znani głównie z jednego utworu, który osiągnął szczytowe miejsce na listach przebojów, zapewniając swoim wykonawcom popularność na pewien czas. A potem słuch o nich zaginął. W szóstej części przypominamy 12 kolejnych kompozycji, które niegdyś nie znikały z rozgłośni radiowych i naszych ust.

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 5)

 

W poniższej prezentacji zachowano układ chronologiczny.

 

1. F. R. David – „Words” (1982)

Ten francuski wokalista rozpoczął karierę muzyczną w 1967 roku. Debiutancki album pt. „Words” ukazał się dopiero piętnaście lat później. Promowała go tytułowa piosenka, która zagwarantowała wokaliście wielką popularność. Żaden z jej następców nie odniósł takiego sukcesu. Ostatni krążek F. R. Davida wydano w 2013 roku, a ostatni singiel po raz pierwszy rozbrzmiał w tym roku.

 

2. The Art Company – „Susanna” (1983)

Właściwa nazwa tej grupy to VOF de Kunst. Powstała ona w 1983 roku w Niemczech. Debiutowała rok później albumem „Get It Out Of Your Head”, z którego pochodzi znany singiel „Susanna” (org. „Suzanne”). Kolejne lata przyniosły dwa następne krążki: „Notes Of Life” (1985) i „Oops! I Did It Again” (1986). Formacja działa do dziś.

 

3. Johnny Hates Jazz – „Shattered dreams” (1987)

Brytyjski zespół o tej osobliwej nazwie założono w 1985 roku. W kwietniu dwa lata później wydał swój pierwszy singiel pt. „Shattered dreams”  przyniósł on grupie wielką popularność. W 1992 roku muzycy rozwiązali swoją działalność, którą wznowili po bardzo długim czasie, mianowicie w 2009 roku. Ostatni, trzeci album trafił do sprzedaży w 2013 roku.

 

4. Martika – „Toy soldiers” (1989)

Muzyczna kariera amerykańskiej piosenkarki trwa od 1982 roku. Chociaż lista wydanych w tym czasie albumów nie jest zbyt pokaźna, to jednak artystka może poszczycić się m.in. hitem „Toy soldiers”. Promował on wydany w 1988 roku debiutancki krążek. Od 2003 roku Martika współpracuje ze swoim mężem w projekcie zwanym Oppera.

 

5. Spin Doctors – „Two princes” (1993)

Drugi singiel tej amerykańskiej grupy przyniósł jej nominację do nagrody Grammy za najlepszy rockowy występ duetów lub zespołów. Spotykał się w różną opinią krytyków: od najlepszej po najgorszą. Promował debiutancki album pt. „Pocket Full Of Kryptonite”. Formacja zawiesiła działalność w 1999 roku. Reaktywowała się dwa lata później.

 

6. Crash Test Dummies – „Mmm Mmm Mmm Mmm” (1993)

Piosenkę tę wydano jako pierwszy singiel promujący drugi album studyjny. Szybko zajęła ona szczytowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach. Kanadyjski zespół założono w 1988 roku. Do chwili obecnej zdołał nagrać dziewięć płyt. Ostatnia z nich ukazała się w 2010 roku. W 1992 roku muzycy zdobyli Juno Awards za najlepszą grupę.

 

7. Edwyn Collins – „A girl like you” (1994)

Szkocki piosenkarz rozpoczął solową karierę w 1985 roku po rozpadzie zespołu Orange Juice, z którym występował wcześniej (od 1976 roku). Największy sukces artyście przyniósł singiel promujący trzeci studyjny album „Gorgeous George”. W 2005 roku wylew krwi do mózgu spowodował przerwę w muzykowaniu na dwa lata.

 

8. Yaro – „Rowery dwa” (1997)

Yaro, a właściwie Jarosław Płocica, wydał swój pierwszy album w formie kasety w 1993 roku. Dopiero druga płyta, po czterech latach, przyniosła mu ogromną popularność w naszym kraju. Zawierała ona takie przeboje jak: „Rowery dwa” i „Dziś jest pełnia”. W 2000 roku ukazał się trzeci, ostatni album. Później Yaro zajął się produkcją muzyczną. Nawiązał współpracę m.in. z Kasią Klich, swoją życiową partnerką.

 

9. Norbi – „Kobiety są gorące” (1997)

Norbi to artystyczny pseudonim Norberta Dudziuka. Za swój pierwszy album otrzymał nagrodę Fryderyki 1997. Największą popularność zdobył dzięki utworowi „Kobiety są gorące”. Później wydał jeszcze cztery płyty, ostatnią w 2005 roku. Od września 2018 roku został prowadzącym teleturnieju „Jaka to melodia?” w zastępstwie za Roberta Janowskiego.

 

10. Liquido – „Narcotic” (1998)

Niemiecka formacja działała w latach 1996-2009. W tym czasie wydała sześć albumów studyjnych. Największym przebojem grupy okazał się debiutancki singiel „Narcotic” wydany w 1998 roku. Późniejsze kompozycje zespołu nie przyniosły sukcesów na tak wielką skalę. Muzycy podjęli więc decyzję o rozwiązaniu projektu.

 

11. Andreas Johnson – „Glorious” (1999)

Szwedzki piosenkarz wydał tę piosenkę jako singiel z drugiej płyty „Liebling”. Swoją muzyczną aktywność na szeroką skalę rozpoczął w 1997 roku (wcześniej był wokalistą grupy Planet Waves, która rozpadła się w wyniku wewnętrznego konfliktu). Do dziś Andreas nagrał sześć albumów studyjnych, ostatni z nich ukazał się w 2012 roku.

 

12. Eskobar feat. Heather Nova – „Someone new” (2002)

Międzynarodowym hitem okazał się utwór w wykonaniu szwedzkiego zespołu z gościnnym udziałem bermudzkiej wokalistki. Piosenka ta promowała drugi studyjny album grupy. Od 1995 roku formacja działa nieprzerwanie do dziś. Wydała w tym czasie siedem płyt i ponad dwadzieścia singli. Ostatni krążek „Magnetic” ukazał się w 2016 roku.

 

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 4)

 

Przedostatnia część muzycznych wspomnień nastąpi w przyszłym tygodniu. Kto jeszcze dołączy do tego grona artystów jednego przeboju? Już wkrótce się okaże. Bądźcie z nami!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska