Zakazana miłość i wojna. Recenzja książki „Ariel znaczy lew”

 

Wojenne historie otwierają przed nami nowe drzwi i ciągle zaskakują. Książka „Ariel znaczy lew” to opowieść o relacji wrażliwego, żydowskiego młodzieńca i niemieckiego żołnierza. Jest ona pozornie skazana na niepowodzenie – trudne czasy i jeszcze trudniejsza rzeczywistość.

Ariel to staruszek, od którego pewien student próbuje uzyskać informacje na temat trudnej wojennej rzeczywistości i wspomnień, które po niej pozostały. Młody chłopak, Robert, nie wie jednak, jak cenne wiadomości ma dla niego jego rozmówca. Opowieść o miłość zakazanej dwóch mężczyzn – żydowskiego chłopca i niemieckiego żołnierza – wydaje się nieprawdopodobna. W domu państwa Lipmanów Ariel, wrażliwy muzyk, pewnego dnia spotyka Wolfganga. Od tej pory pod rożnym pretekstem niemiecki żołnierz odwiedza młodego mężczyznę. Oboje czują do siebie coś więcej, niestety ich szczęście nie trwa długo, bo zaczyna się wojna.

Książka Andrzeja Selerowicza podzielona jest na dwie części – współczesną i historyczną. W siedemnastu rozdziałach przebieg tych historii łączy się w zrozumiałą całość. Na wstępie poznajemy starszego pana, który z bagażem doświadczeń dzieli się swoimi wspomnieniami ze studentem. Jego historia obfituje w barwne wydarzenia i wydaje się wręcz nieprawdopodobna. Ariel, Żyd i uzdolniony muzyk, poznaje niemieckiego żołnierza i zakochuje się w nim. To uczucie jest dość silne i przez całe jego życie towarzyszy mu w różnych sytuacjach – podczas ucieczki, ukrywania się czy też pod koniec jego życia. Autor nie bez przyczyny wskazuje na prawdziwość tych zdarzeń, o czym już na wstępie daje czytelnikowi do zrozumienia. Trudna historia i nieoczekiwany bieg wydarzeń tułają głównego bohatera, który żyje wspomnieniami o swojej miłości. W końcu twardy obraz tego, w jaki sposób wojna zmieniła ludzi, w tym jego ukochanego również, otwiera przed Arielem zupełnie nowe spojrzenie na bieg dotychczasowych wydarzeń.

 
Autor książki celnie zestawia część współczesną, która również odkrywa przed nami wątek homoseksualizmu, z tą historyczną. Główny bohater z muzycznymi uzdolnieniami i niezwykle wrażliwy bardzo przeżywa to, co się dzieje dookoła. Dodatkowo jego wewnętrzne rozterki i zagubienie potęgują w nim strach i nieświadomość pewnych wydarzeń.  Współczesna rzeczywistość, o której opowiada student, również pokazuje czytelnikowi środowisko homoseksualne z różnych perspektyw. I tak utwierdzamy się w przekonaniu, że miłość bez względu na płeć istniała od zawsze, często jednak – z wiadomych przyczyn – nie wychodziła na światło dzienne. Książka niełatwa, ale ciekawa i niewątpliwie ważna w środowisku LGBT.

 

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Novae Res.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska