Zdjęcia – powrót do wspomnień

 

 

Zdjęcia od dawien dawna są dowodem na istnienie wielu rzeczy. Obecnie lubimy fotografować każdy moment naszego życia tylko po to, by dokumentować swoje istnienie, podążać za modą i wszechobecnymi, zmieniającymi się trendami. Ale cenimy też chwile spokoju i wytchnienia, kiedy wyciągając album, możemy powspominać stare dzieje. I mimo upływu czasu oraz postępującej technologii fotografia to nadal pożądana rzecz.


Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia… Kto ich dzisiaj nie robi? Tu cytat z książki, tu pięknie ułożona kanapka, a obok herbatka na stoliku. To zupełnie normalne: idziesz po chodniku, obok widnieje ciekawy plakat, robisz minę – CYK i jest selfie! Technologia tak poszła do przodu, że nikogo nie dziwią tego typu sytuacje. Kiedyś było inaczej.

Był aparat ANALOGOWY, trzeba było mieć kliszę, no i odpowiednią ilość „pstryknięć”. Było ciężko. Trzeba się przygotować, pomyśleć jak ustawić kadr, poczekać, niekiedy zrezygnować i przyjść w dane miejsce jeszcze raz, by uzyskać satysfakcjonujący efekt… Te czasy, chociaż minęły bezpowrotnie, uczyły i nadal uczą m.in. precyzji czy zdobywania odpowiedniej wiedzy. Dzisiaj z chęcią wracamy do starych fotografii. Taki obraz to kawałek historii konkretnego człowieka. I miło jest powspominać stare czasy, odkurzyć stare albumy i podziwiać czarno-białe fotografie.

 

Tak się stało, że zdjęcia to nadal temat aktualny. Dzisiaj, najczęściej w roli komercyjnej, budzą zachwyt i są inspiracją.  Dodatkowo, aplikacje typu Instagram pozwalają nam tworzyć własny wirtualny zlepek momentów uchwyconych w postaci zdjęć. Lubimy też przeglądać profile osób, które w oryginalny sposób gromadzą swoje ujęcia.


Zdjęcia to w wielu pomieszczeniach też dekoracja. Do łask wracają ramki, czy kompozycje ścienne stworzone z fotografii. Czy to krajobrazy, zdjęcia z wakacji, czy osobne kadry i detale, to nadal obraz jest dla nas czymś wyjątkowym, charakterystycznym.

 

 

Na pewno każdy z nas ma swój album na zdjęcia, w którym chowa najcenniejsze chwile i momenty ze swojego życia. Sentymentalnie powraca w chłodniejsze wieczory do miejsc, sytuacji, ludzi, z którymi przeżył pewien etap w życiu. Dzisiaj album nie musi wyglądać zwyczajnie jak ten kupiony w sklepie, możemy sami tworzyć karty, dopisywać wspomnienia i umieszczać fotografie z naszego życia.

 

Kreatywność popłaca, bo tak stworzony album ogląda nam się z jeszcze większym zachwytem. Oczywiście alternatywnie istnieje możliwość zakupu gotowej fotoksiążki, ale to już nie to samo, co samodzielnie wykonany zbiór wspomnień. Lubimy wspominać dobre chwile, wartościujące momenty i nieraz zastanawiamy się co by było gdyby… Dlatego też zdjęcia są naprawdę cenną pamiątką. I być może nie zawsze udaje nam się uwiecznić typową Bressonowską koncepcję decydującego momentu, to zapewne do wielu cennych fotochwil powracamy z uśmiechem i nutą sympatii.
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska