Ray Davies na liście osób odznaczonych tytułem rycerskim

 

 

Głos pierwszej fali brytyjskiej inwazji na rynek USA, członek zespołu The Kinks, autor wielu kultowych piosenek znalazł się na noworocznej liście osób odznaczonych tytułem rycerskim.

Jak sam stwierdził: „Na początku poczułem mieszankę zaskoczenia, radości i pokory. Byłem też trochę zawstydzony. Przyjmuję ten tytuł dla mojej rodziny i fanów, a także dla każdego, kto zainspirował mnie do pisania”.

 

W 2004 roku Ray Davies otrzymał od Królowej Wielkiej Brytanii tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE), dołączając do grona, w którym znajdują się także m.in. kompozytor George Martin, czy znany wszystkim z filmów przyrodniczych biolog David Attenborough.

 

 

Wokalista The Kinks napisał jedne z najbardziej znanych kawałków zespołu, których charakter zmieniał się wraz z sytuacją na świecie. Dziś przeglądając dyskografię Raya Daviesa możemy zobaczyć szeroki wachlarz gatunków, które orbitują wokół klasycznego rock & rolla, czasem oddalając się od niego. W jego piosenkach możemy usłyszeć wpływy muzyki karaibskiej czy kawałki w stylu oper rockowym, gdy zespół był na etapie pracy pod marką RCA.

Jako zespół wstąpili do Hall of Rock and Roll w 1990 roku. Ray Davies w taki sposób określił ich grupę:
Kinks zawsze byli outsiderami. Ja jestem outsiderem. Bycie akceptowanym jest czymś wyjątkowym dla nas. Cieszę się, że byli ludzie, którzy wierzyli we mnie od samego początku. Natomiast miłym dla tych osób jest to, że mają teraz świadomość, że ich wiara nie była nieuzasadniona. God Save the Kinks.”

Do dziś jest outsiderem. Do dziś cięzko mu uwierzyć, że ludzie doceniają jego twórczość. Miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz zdołamy go zaskoczyć.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska