20 filmów na babski wieczór #1

 

 

Mam wiele ulubionych filmów. Takich, których nie obejrzę z chłopakiem, bo przecież są z cyklu tych „babskich”. Kobiece historie, przystojni mężczyźni, wyciskacze łez… no i klasyki kina. Do takiego zestawu potrzeba tylko przyjaciółki u boku i wolnego wieczoru.

Ciężko mi było wybrać 10 najlepszych produkcji. Dlatego przedstawiam Wam pierwszą dziesiątkę z listy 20 filmów na babski wieczór. Kolejność jest chronologiczna, od najstarszego.

 

1. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind) – 1939 rok

Nawet jeżeli nie kojarzysz samego filmu, choć to chyba niemożliwe, na pewno znasz jego utwór przewodni. Charakterystyczna ścieżka dźwiękowa na długo zapada w pamięć. Pełna patosu historia Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) to opowieść o dziewczynie, która potrafi pokonać wszystkie przeciwności losu. Siłę czerpie z ukochanej rodzinnej ziemi – Tary. Na jej drodze pojawia się wielu mężczyzn, choć ona zapatrzona jest w nieosiągalnego Ashleya Wilkesa (Leslie Howard). Dwuczęściowa epopeja toczy się na przełomie wielu lat. W pewnym momencie na drodze Scarlett pojawia się Rhett Butler (Clark Gable), który odmieni jej życie. Czy jednak na lepsze?

 

 

2. Casablanca – 1942 rok

Będąc przy klasykach nie sposób nie wspomnieć o Casablance. Historia o miłości z wojną w tle. Kino w zupełnie starym stylu, ze wspaniałymi aktorami. Wystarczy przytoczyć nazwiska aktorów wcielających się w głównych bohaterów, tj. Humphreya Bogarta oraz Ingrid Bergman. Właściciel nocnego klubu Rick Blaine (Bogart) spotyka swoją dawną miłość  Ilsę (Bergman). Na ich drodze stoi jednak Victor Laszlo (Paul Henreid), działacz czeskiego ruchu oporu, który okazuje się być mężem Ilsy. Które uczucie zwycięży, nie wiadomo. Jedno jest pewne  w filmie nie zabraknie momentów wyciskających łzy.

 

 

3. Sissi – 1955 rok

Dramat oparty na historii cesarzowej Austrii, Elżbiety (Romy Schneider). Dwie siostry, arcyksiężna Zofia z rodu Habsburgów oraz księżna Bawarii Ludwika, zaplanowały małżeństwo swoich dzieci. Podczas urodzin cesarza Austrii Franciszka Józefa (Karlheinz Boehm) mają odbyć się jego zaręczyny z księżniczką bawarską Heleną. Plany matek jednak zostają pokrzyżowane, ponieważ Franciszek zakochuje się w jej młodszej siostrze – Elżbiecie, zwanej przez wszystkich zdrobniale Sissi. Wiele z nas oglądało bajkę o Sissi, jednak nie każda zna dobrze jej historię, naprawdę wartą poznania. Zarówno z tego filmu jak i jego dwóch kontynuacji, opowiadających dalsze losy cesarzowej, którą pokochał cały świat.

 

 

4. Grease – 1978 rok

Musical, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. W rolach głównych niesamowici John Travolta i Olivia Newton-John. Każdy z nas zna utwory typu: „Summer Nights, czy „You’re the one that I want”. Czy znacie jednak historię Danny’ego i Sandy? Tych dwoje poznało się na plaży. Po wakacjach spotkali się w tej samej szkole. Co z tego wyniknie? Na pewno wiele zabawnych sytuacji, połączonych ze wspaniałą ścieżką dźwiękową. Wiecie, że powstała również druga część tej historii? Główną rolę gra w niej Michelle Pfeiffer. Dopóki jej nie zobaczyłam, nie wierzyłam, że potrafi tak śpiewać! I choć wolę pierwszą część, drugą również warto zobaczyć, chociażby z ciekawości.

 

 

5. Dirty Dancing – 1987 rok

I’ve had the time of my life…  nie wiem jak Wy, ale ja myśląc o tym filmie od razu mam w głowie ten utwór. No i jeszcze „She’s like the wind” i Hungry eyes” i… co ja Wam będę wymieniać! Dirty Dancing to film o wybitnej ścieżce dźwiękowej. Nic dziwnego, w końcu to film o tańcu. Niejedna dziewczyna, która chciała być jak Baby (Jennifer Grey), dzięki temu filmowi zapisała się na kurs tańca. Jestem przekonana, że Dirty Dancing nigdy nie wyjdzie z mody. Oczywiście nie można nie wspomnieć o wspaniałym Patricku Swayzem, który po tej produkcji stał się bożyszczem nastolatek. Podobnie jak w przypadku Grease i tym razem doczekaliśmy się drugiej wersji tego filmu, podobnie mniej udanej. Również w niej pojawił się Swayze, choć już nie w głównej roli.

 

 

6. Uwierz w ducha (Ghost) – 1990 rok

Mówiąc o Patricku Swayzem nie sposób nie wspomnieć o Uwierz w ducha. Ta produkcja to istny majstersztyk, w którym u jego boku pojawiły się Demi Moore oraz Whoopi Goldberg. Oglądając ten film można cały czas płakać, jeśli nie ze śmiechu, to ze wzruszenia. No i kolejna zapadająca w pamięć piosenka: Oh my love, my darling, I’ve hungered for your touch….

 

 

7. Pretty Woman – 1990 rok

Pomyślałam o tym filmie i w głowie rozbrzmiała mi po raz kolejny piosenka, tym razem Roya Orbisona. W dzisiejszych czasach nie ma już takich soundtracków. Historia niczym u Kopciuszka. Vivian (Julia Roberts) jest prostytutką, na której drodze pojawił się przystojny biznesman Edward (Richard Gere). I choć dziewczyna ma być jedynie jego damą do towarzystwa, przez tydzień między bohaterami narodzi się uczucie. Co z tego wyniknie?

 

 

8. Bodyguard – 1992 rok

Historia wielkiej gwiazdy Rachel Marron (Whitney Houston). Jej życiu zagraża psychofan. Wobec tego potrzebuje indywidualnej ochrony, która będzie nad nią czuwała dzień i noc. Jej bodyguardem zostaje Frank Farmer (Kevin Costner). Na początku nie dogadują się zbyt dobrze, jednak po pewnym czasie zbliżają się do siebie. Między gwiazdą, a jej bodyguardem rodzi się uczucie. Czy Frankowi uda się uratować ukochaną? W filmie pojawiają się wielkie przeboje Whitney Houston, m.in. I will always love you oraz I have nothing.

 

 

9. Młodzi gniewni (Dangerous Minds) – 1995 rok

Młodość z gniewem idzie w parze. Zwłaszcza w przypadku tzw. trudnej młodzieży. Kiedy skupia się ich w jednej klasie pojawiają się kłopoty. Niejeden pedagog nie da sobie z nimi rady. Na ratunek przybywa Louanne Johnson (Michelle Pfeiffer). Czy poradzi sobie z rozgniewaną młodzieżą? Sceny w filmie przeplatane są genialną muzyką, a utwór przewodni to oczywiście Coolio Gangsta’s Paradise.

 

 

10. Titanic – 1997 rok

1912 rok – zachwycający brytyjski statek Titanic wyrusza w rejs. Na pokładzie rodzi się romans między piękną Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet), a Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio). Piękne sceny miłości przerwane zostają przez górę lodową, na którą wpływa statek, czego skutkiem jest jego zatopienie. Czy zatonie również miłość Jacka i Rose? Choć dzieło Jamesa Camerona coraz częściej uważane jest za kicz, przeszło do historii i kanonu światowego kina. A wraz z nim utwór Celine Dion  My heart will go on.

 

Ciąg dalszy nastąpi…

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska