Boję się Sylwestra - dlaczego warto zrezygnować z fajerwerków

 

Najczęściej z hukiem, gromkimi brawami i fajerwerkami rozświetlającymi niebo, pożegnanie starego i witanie nowego roku jest dla nas wyjątkową imprezą. Warto robić to z głową i mieć na uwadze dobro tych, którzy w ten sylwestrowy wieczór umierają ze strachu.

 

Nasi czworonożni przyjaciele nie rozumieją czym jest świętowanie Nowego Roku, to co dla nas jest oczywiste u nich często wywołuje skrajne emocje. Zwierzęta są tak skonstruowane, że mają wyostrzone odpowiednie zmysły do radzenia sobie w codziennym życiu. Czymś niewyobrażalnym, np. dla psa, jest huk petard i fajerwerków. Ich wrażliwy słuch narażony jest wtedy na hałas, którego nie jesteśmy w stanie sobie nawet wyobrazić. Psy nie wiedzą co się dzieje, zaburzone jest ich myślenie i w efekcie uciekają lub nawet umierają ze strachu. Tak ogromny stres, na który narażone są zwierzęta odbija się na ich zdrowiu i funkcjonowaniu. Warto zastanowić się jak im pomóc przetrwać tę noc.
Odpowiednie środki lecznicze zawsze konsultuj z weterynarzem i planuj to z dużym wyprzedzeniem, ponieważ niektóre leki wymagają stosowania odpowiednich proporcji nawet na kilka tygodni przed.

 

Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca, trenerka ze Szkoły dla psów Azorres, mówi: Jeśli psu trudno jest znieść sylwestrowe „atrakcje”, podaj mu lekkie środki uspokajające – dawkę i rodzaj leku skonsultuj z weterynarzem! NIGDY!!! Nie podawaj takich leków na własną rękę, nawet jeśli jesteś ludzkim lekarzem! Chemia nie rozwiąże oczywiście problemu reakcji psa na wystrzały, a jedynie pozwoli doraźnie przetrwać w mniejszym stresie. Ostrzegam przed ulubionymi przez wielu weterynarzy lekami unieruchamiającymi psa, a nie działającymi ani trochę na jego emocje i lęk. Takie leki to zło, bo pies wszystko odbiera tak samo mocno, jakby ich nie dostał, a jedynie jest bezsilny i nie może uciec czy schować się ani nawet dać ci znaku, że się nadal boi. Może jedynie leżeć na posłaniu. To znęcanie się nad psem, nie podawaj mu takich leków. Proś lekarza o proszki obniżające lęk, podnoszące nastrój, a nie unieruchamiające psa.

Trzeba pamiętać też, by spacer nie odbywał się tuż przed „wielkim odliczaniem”. Trafnym pomysłem jest zorganizowanie bezpiecznego i przytulnego kąta dla naszego pupila – dobrym miejscem jest np. łazienka. I najważniejsze jest to, by nie zostawiać zwierzaka samego w domu. Jeśli jesteś odpowiedzialnym właścicielem i znasz swojego psa lub kota, to wiesz na co możesz sobie pozwolić.

 

 
Nasz ekspert kontynuuje: W czasie Sylwestra wyprowadzaj psa wyłącznie na smyczy i nawet, gdy nie widzisz w pobliżu żadnych osób z fajerwerkami, nie puszczaj go luzem.

I dodaje: Na czas imprezowych wystrzałów umieść legowisko psa w miejscu cichym, spokojnym, bez okien – najczęściej w bloku jest to łazienka – i zapewnij mu tam święty spokój. Kilka dni wcześniej wstaw tam na trochę leżankę psa, aby mógł przyzwyczajać się do zmiany. Daj mu tam suszone gryzaki, przenieś tam też jego miski. Nie zamykaj drzwi łazienki, aby pies mógł wyjść, gdy tylko zechce.


Zdarza się też tak, że niektóre zwierzaki z różnych przyczyn na pozór nie reagują na fajerwerki, co nie znaczy, że na swój sposób tego nie przeżywają. Lęk, który towarzyszy naszym pupilom w tym dniu jest dla nich naprawdę czymś niekomfortowym i przerażającym. Pamiętaj też, że zwierzę to nie dziecko i że nie zrozumie twoich zdrobniałych pocieszeń. Zachowaj rozwagę, spokój i bądź dla swojego pupila wyrozumiały.
Aneta Awtoniuk podtrzymuje:

NIE POCIESZAJ PSA PO LUDZKU. Gdy widzisz, że boi się – może wtedy intensywnie ziewać, mrugać, ślinić się, drżeć, próbować schować do kąta, zamierać w bezruchu itp. – nie głaskaj, nie przemawiaj do psa próbując go uspokoić, bo jedynie pogorszysz sytuację. Pokaż mu, że wszystko jest ok, a możesz to zrobić jedynie nie zwracając uwagi na daną sytuację i zachowując się normalnie, jak gdyby nigdy nic. Sam możesz zacząć ziewać uspokajająco albo zaprosić psa do zabawy ulubioną zabawką. Jeśli reagujesz przytulaniem psa, głaskaniem i przemawianiem jak do dziecka (a nie robisz tego na co dzień!), to upewniasz go, że jest to sytuacja straszna i należy jej się bać. Za każdym następnym razem pies będzie bał się bardziej. Bo sam go tego nauczysz. CO INNEGO BYĆ PRZY PSIE, A CO INNEGO POCIESZAĆ PSA! Należy być blisko przy zwierzęciu, w jego zasięgu i na pewno nie zostawiać go samego na czas Sylwestra, jeśli się boi. Jeśli psiak zechce wtulić się w nas, należy na to oczywiście pozwolić. Warto włączyć muzykę, żeby ograniczyć hałasy z zewnątrz i zasłonić szczelnie okna, żeby zwierzę nie widziało błysków.

 

 

Niestety coraz częściej zdarza się, że sporadyczne wybuchy fajerwerków czy petard zaczynają się już po świętach Bożego Narodzenia i trwają jeszcze długo po nowym roku. Ludzie są nieodpowiedzialni, czego dowód znaleźć można w codziennych informacjach. Jeśli jednak należysz do tych osób, którym nie jest obojętny los zwierząt, pamiętaj, by żegnać stary a witać nowy rok z głową i pamiętaj o naszych pupilach. Behawiorystka dodaje:
Fajerwerki to dla zwierząt wyłącznie smród i hałas ponad możliwość zniesienia. Nie mają z nich żadnej frajdy. W przypadku psów – im wyższa częstotliwość dźwięku, tym bardziej pies będzie nim zainteresowany, bo skojarzą mu się ze zdobyczą, na którą można zapolować. Dlatego wiele psów usiłuje złapać pyskiem petardę, a ta często wybucha mu w zębach.

Najlepiej oczywiście powoli przyzwyczajać psa do tego, że hałasy są naturalną częścią ludzkiego,
a więc i psiego życia. Jednak nie zrobisz tego w tydzień, więc jeśli nie zacząłeś pół roku temu, to teraz daj spokój i nie zwiększaj stresu i sobie (czekając na szybkie efekty) i psu (bombardując go przerażającymi dźwiękami).
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska