Kolędy z całego świata

 

Co roku przychodzi czas, gdy Kevin znów zostaje sam w domu, Mikołaj odkurza licencję kierowcy ciężarówki i przywozi nam Coca-Colę, a w radiu Wham! narzeka na zeszłoroczną miłość. A gdyby tak w tym roku spróbować czegoś nowego? Oto lista 10 kolęd, które kompletnie zmienią wasze podejście do muzyki świątecznej.

10. Kolęda z Wexford

Listę otworzymy klasyką. W oryginale Wexford Carol to irlandzka pieśń o ciepłej barwie, przywołująca na myśl rodzinny klimat okresu świątecznego, nie ujmując jego patosu. Poniżej wykonanie irlandzkiego zespołu Celtic Woman.

 

9. Go tell it on the mountain

Piosenka, która przesycona jest duszą kraju, z którego pochodzi – Stanów Zjednoczonych. Skomponowana przez Johna Wesleya Worka Jr. w klimacie gospel, dziś wykonywana przez wielu artystów. Jedną z najbardziej amerykańskich wersji stworzyła Dolly Parton – wokalistka country.

 

8. Petit papa Noël

Francuska kolęda, której własną wersję nagrała między innymi Celine Dion. Jej podniosły charakter przypomina w dużej mierze kolędy śpiewane w Polsce.

 

7. Fum, Fum, Fum!

Katalońska kolęda o oryginalnym brzmieniu. Doczekała się wielu różnorodnych wersji, a jej refren znany jest już w wielu krajach europejskich.

 

6. Hark! The Herald Angels Sing

Kolęda o korzeniach angielskich i bardzo chrześcijańskim wydźwięku. Doczekała się wersji w wykonaniu między innymi Boney M. czy Natalie Cole.

 

5. O Tannenbaum

Na naszej liście nie może oczywiście zabraknąć kolęd w języku niemieckim. Pomimo specyficznego języka kolęda ta jest bardzo melodyjna i spokojna. Nat King Cole swoim wykonaniem wniósł do tej klasycznej pozycji swój niepowtarzalny charakter. Pozycja godna polecenia.

 

4. Stille Nacht

Pozycja, którą wszyscy dobrze znamy. Jej historia sięga 1818 roku, kiedy to doczekała się pierwszego jej wykonania podczas pasterki w Austrii. Przetłumaczona na ponad 300 języków, polskiej wersji doczekała się ok. 1930 roku za sprawą Piotra Maszyńskiego.

 

3. Veselé vánoční hody

Kolęda od naszych sąsiadów z południa. Ta czeska piosenka charakteryzuje się połączeniem ludowych pieśni i klimatu świątecznego, co zbliża ją do naszych kolęd.

 

2. Circenīša Ziemas svētki

Łotewska kolęda, w której matka śpiewa synowi, że nie będzie on głodny w Boże Narodzenie. Pieśń o bardzo emocjonalnym charakterze.

 

 

1. Raduitesya vsi Lyude

Kolęda ze wschodu. Ta rosyjska pieśń ma wiele cech wspólnych z naszymi kolędami pod względem jej brzmienia i nastroju.

 

Pozycja specjalna:

 

La Fiesta De Pilito

Różnice kulturowe wpływają na rozumienie charakteru świąt. Ta nacechowana tanecznym rytmem i wesołym śpiewem portorykańska piosenka jest tego idealnym przykładem. Jedno jest pewne – ciekawe podejście do życia, jakie zapisane zostało w jej tekście warte jest zapamiętania.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska