Zwierzę to nie prezent

 

 

 

Z roku na rok, o tej samej porze, wśród świątecznego zamieszania i kulinarnej krzątaniny na głowie mamy jeszcze prezenty. Niektórzy myślą, że podarowanie drugiej osobie małej, żywej, puszystej kuleczki, obwiązanej czerwoną kokardką to prezent, który spełni ich oczekiwania. Owszem, początkowo zazwyczaj każdy rozczula się nad małą, niczego nie świadomą istotą, a my cieszymy się, że mamy prezent z głowy. Niestety, często nie wiemy, jaką krzywdę wyrządzamy.

Sezon prezentowy na dobre gości wokół nas. Często wybór pada na psa, kota czy inne niewielkie zwierzątko domowe. Niestety, niewiele osób poważnie podchodzi do kwestii posiadania pupila. Często osoba obdarowywana przez nas „żywym prezentem” nie jest w pełni na to przygotowana. Oswajanie, tresura, spacery, zabawa oraz koszty wizyt weterynaryjnych czy zapewnienie pokarmu to kilka podstawowych warunków, które musi spełnić potencjalny właściciel.
Dodatkowo zima czy niesprzyjające warunki atmosferyczne to udręka nie tylko dla ciebie, ale i dla twojego nowego domownika. Dlatego każdy odpowiedzialny właściciel wie, że posiadanie np. psa to nie jest zabawa na tydzień, dwa czy na kilka miesięcy. To świadomie podjęta decyzja łącząca się nawet z wyrzeczeniami  i odpowiednią wiedzą na temat pupila.

 

Głos w tej sprawie zabrała Aneta Awtoniuk – behawiorystka zwierzęca, trenerka ze Szkoły dla psów Azorres:

 Zwierzę może być wspaniałym prezentem dla kogoś, kto jest dorosły, jest na nie przygotowany, ma wiedzę jak się nim opiekować oraz możliwości (nie tylko finansowe, ale i czasowe oraz emocjonalne), żeby zaspokoić jego potrzeby. Rzadko kto spełnia te wymagania, dlatego też najczęściej żywe prezenty-niespodzianki lądują w schroniskach.

Ponadto w czasie świąt w naszych domach panuje zamieszanie, dużo się dzieje więc zapoznawanie psa czy kota z nowym miejscem i nieznanymi ludźmi w takich warunkach jest niewłaściwe.

Nie poruszam wcale kwestii żywych prezentów dla dzieci, bo mam nadzieję, że każdy wie, że jedynym zwierzakiem, jakiego można podarować dziecku jest pluszak.

 

 

Zastanów się dwa razy nad tym, czy masz czas dla nowego członka rodziny, jakim jest pies, kot czy inne zwierzę. Z roku na rok do schronisk trafia niewyobrażalna liczba porzuconych zwierząt. Coraz głośniej mówi się też o psach, które zostają zakopane żywcem, przywiązywane w lesie, czy w inny okrutny i niegodny sposób pozostawione same sobie. Zawsze szokuje i dziwi mnie dlaczego ludzie posuwają się do takich czynów i jak można być tak nieczułym na los zdanych wyłącznie na człowieka zwierząt. Dlatego aby zapobiec kolejnej tragedii, odpowiedz sobie na pytanie – czy jesteś na tyle odpowiedzialny i dojrzały by wziąć pod swój dach nowe życie i zapewnić mu odpowiednie warunki. Pamiętaj, że każde zwierzę odczuwa m.in. ból czy strach i to ty odpowiadasz za swojego pupila.

Jeśli jednak należysz do tych osób, które są świadome i przygotowane na posiadanie czworonożnego przyjaciela, nie kupuj – adoptuj – nie zmienisz tym całego świata ale zmienisz świat dla tego jednego zwierzaka. 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska