Leonard Cohen – król ballad

11/11/2016

 

 

Dziś świat pożegnał jednego z najwybitniejszych kanadyjskich muzyków. Był pełen gracji, stylu i jak nikt inny urzekał publiczność. Niezastąpiony król melancholijnych ballad. Jego piosenki łączą  pokolenia i zna je chyba każdy.

Leonard Cohen muzykę traktował jako formę wytchnienia od pisania. Początkowo wcale nie myślał o tym, by zostać piosenkarzem. Nie był to jego cel. Wielokrotnie powtarzał, że zdecydował się na to, by zacząć śpiewać w momencie gdy zrozumiał, że nie da się przeżyć z samego pisania.

 

Przez 60 lat był aktywnym muzykiem. Swój pierwszy album „Songs of Leonard Cohen” wydał w 1968 roku. Natomiast jego ostatnia płyta „You want in Darker” ukazała się zaledwie miesiąc temu. To właśnie muzyka przyniosła mu największą sławę, a wiele jego utworów to ponadczasowe przeboje.

 

   1. Suzanne

Ta piosenka była przełomem, który rozpoczął jego pierwszy album. Gdyby nie folkowa piosenkarka Judy Collins, która nagrała własną wersję Suzanne i spopularyzowała ją, Cohen prawdopodobnie nigdy nie zdecydowałby się wystąpić publicznie. Tak naprawdę wprowadziła go do świata muzyki. Jego hipnotyzujący głos bardzo szybko zdobył popularność. Słuchacze go pokochali, a przede wszystkim kobiety. To właśnie dla nich śpiewał.

 

   2.   Hallelujah

Prawdziwy klasyk. Piosenka doczekała się kilkuset coverów, inni artyści ciągle podejmują się jej wykonania. Utwór wykorzystany został w wielu produkcjach filmowych.  Hallelujah pochodzi z płyty „Various Positions” wydanej w 1984 roku. Początkowo jej powstanie obeszło się bez echa i nie zyskała wielkiej popularności. Dopiero w latach 90-tych piosenka ta zyskała swoją chwałę. Od tamtej pory stała się jednym z najbardziej  znanych utworów Leonarda Cohena. 

 

    3. Famous Blue Raincoat

Utwór pochodzi z trzeciego albumu „Songs of Love and Hate’ wydanego w 1971 roku. Ta piosenka nie jest romantyczna jak poprzednie. Nawiązuje do pewnego grudniowego poranka, co nadaje  jej  zimnej, refleksyjnej aury. Opowiada o nagłej „śmierci” emocji. Opisuje wiele uczuć tj. zazdrość czy smutek. Słuchaczom doskonale znany jest jej fenomenalny refren, który po odsłuchaniu na długo zapisuje się w pamięci.

   

    4. Tower of song

To wyjątkowa pozycja w jego muzycznym dorobku. W tej piosence Cohenowi przygrywa zespół U2. Utwór pochodzi z płyty „Leonard Cohen: I'm Your Man i jest soundtrackiem do filmu o tym samym tytule. W filmie artyści tj. Bono, The Edge oraz Nick Cave opowiadają o wpływie twórczości Leonarda Cohena na ich życie i karierę. Znajdują się również wypowiedzi samego artysty, który opisuje swoją historie i marzenia.

 

    5. Darkness

Bluesowy utwór, w którym Cohenowi towarzyszą Hattie i Charley Webb The Webb Sisters. Ociekający smutkiem i przeraźliwą tęsknotą. Piosenka pochodzi z płyty „Old Ideas” wydanej w 2012 roku.

 

     6. In my secret life

Cohen pracował nad tym utworem przez 13 lat. Tekst zaczął pisać w 1988 roku, natomiast definitywnie zakończył go i nagrał dopiero w roku 2001. Akompaniuje mu  Bob Metzger. W teledysku wyreżyserowanym przez włoską artystkę Florie Sigismondi widzimy Cohena znajdującego się w jakimś dziwnym, ciemnym miejscu. Następnie naszym oczom ukazują się budynki, a w nich ludzie, którzy są pochłonięci codziennymi obowiązkami.

 

     7. Dance Me to the End of Love

Po raz pierwszy Leonard Cohen wykonał ją w 1984 roku. Pochodzi z jednego z lepszych albumów artysty Various Positions”. Od  momentu powstania doczekała się wielu coverów. Najbardziej znane to interpretacje Madeleine Peyroux, Thalia Zedek i Jorgea Drexlera. Chociaż opowiada o miłości, w jednym z wywiadów autor przyznał, że inspiracją do jej powstania był Holokaust.

 

     8. Everybody Knows

Piosenka pochodzi z ósmego albumu artysty I'm your men” wydanego w lutym 1988 roku. To pierwszy utwór Cohena, który napisał z pomocą Sharon Robinson, z którą później jeszcze przez wiele lat razem współpracował. Kobieta miała duży udział w powstaniu albumu The New Songs” w 2001 roku.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska