Jak dbać o brodę? Wskazówki dotyczące pielęgnacji zarostu

14/01/2019

 

Wybaczcie, że wkroczę tutaj ze swoją prywatną myślą, ale właśnie od niej chcę zacząć. Zawsze chciałem mieć długie włosy. Ojciec Ameryki nie odkrył, kiedy nie osiągnąłem jeszcze wieku pełnoletniego, swój sprzeciw wyrażał w słowach: „o długie włosy trzeba dbać!”. Ciekawe, co by powiedział, gdybym miał wówczas długą jak drwal brodę? Dopóki nie zapuściłem jej na długość, która pozwalała mi objąć brodę w garści, niespecjalnie o nią dbałem. Szybko jednak przekonałem się, że broda również potrzebuje higieny!

Jeżeli już zdecydowałeś się zapuścić dłuższy wąs, wąs szeroki, obszerniejszy wąs. Jeśli męczyłeś się i niecierpliwie czekałeś na upragnioną długość brody, to wiedz, że teraz będziesz musiał nauczyć się cierpliwości! Bowiem zderzysz się z wieloma podstawowymi czynnikami, które oczywiście nie są przymusowe, ale są znaczące.


Broda podkreśla twoją urodę, maskuje niedoskonałości, wyszczupla twarz i zdecydowanie zwraca uwagę oraz dodaje męskości. Przede wszystkim, określa twój charakter i dodaje powagi. Tutaj już pojawiają się argumenty, które przekonują, że warto o swój zarost dbać. Broda jest na widoku, bywa kapryśna i to bardzo często, sam się o tym przekonałem. Nigdzie nie schowamy sztywności zarostu, który szybko się przesusza oraz niekiedy kołtuni. Pojawia się także martwy naskórek, który jest dość wstydliwym elementem, tym bardziej, jeśli właśnie jesteśmy na biznesowym spotkaniu w czarnym garniturze.


Dlatego właśnie w skrócie przedstawię parę metod, jak dbać o brodę. W zasadzie nie odbiegają one jakoś znacznie od metod, których używa się w dbaniu o włosy na naszej głowie. A dlaczego w skrócie? Dowiecie się poniżej.

1. A zatem, pierwsze, co powinniśmy uczynić to brodę
umyć, robimy to codziennie tak samo, jak szorowanie zębów.


2. Po drugie, wysuszyć. Możemy w trakcie suszenia od razu brodę modelować, używając przy tym szczotki. To zależy od długości brody i własnego widzi mi się. Ponieważ punkt trzeci to?


3. Szczotkowanie! Jeśli po wysuszeniu model brody nie jest zadowalający, to śmiało nadajemy jej ostateczny kształt później, używając szczotki z twardego włosia. Jednak to nie wszystko, szczotkowanie to przede wszystkim masaż twarzy, brodę wówczas czyścimy i w ten sposób pozbywamy się martwego naskórka.


4. Czesanie. Jeśli o mnie chodzi, nie bądźmy przesadni. Szczotkowanie robi robotę, niemniej grzebieniem jeszcze w ten sposób, jednym razem z każdej strony, można "pasować" na gotową do eksponowania przez cały dzień.

 

Zobacz także: Męski stylista — jak stworzyć wizerunek mężczyzny


Poza tym, musimy pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii, mianowicie. Pielęgnacja, w której szeregi wchodzi: przycinanie, olejowanie oraz balsamowanie brody.

1. Jeżeli nosimy brodę, powinniśmy pamiętać o jej przycinaniu. Tu sprawa jest bardzo prosta, nie robimy tego sami! Powinniśmy zawsze mieć na uwadze wygląd własnej brody, która przycięcia niezwłocznie wymaga. Wówczas dobrze jest mieć w planach odwiedzenie barber shopu, w którym barber zrobi to za nas. Naturalnie możemy próbować uczynić to sami, ale wówczas nie będzie to dokładne. Pojawią się dziury w zaroście, a przede wszystkim, jeśli decydujemy się odwiedzać co jakiś czas barber shop, to niech tak zostanie. Wybierzmy jeden sposób, nie mieszajmy profesjonalizmu z amatorstwem. Sam jestem na to żywym przykładem. Wybrałem barber shop.

2. Olejowanie. Jest bardzo prostą czynnością, której nie trzeba tłumaczyć.  Wystarczy, by na dłoń spadło nam 5 kropel; rozcieramy w dłoni po czym po męsku wcieramy je w brodę, tak, aby skóra twarzy była natłuszczona. Olejków na rynku znajdziemy mnóstwo. Od naturalnych po zapachowe. Jest wiele firm produkujących takie olejki na bazie surowców naturalnych, jednak polecam nabyć taki olejek w profesjonalnym barber shopie. 

3.
Balsamowanie, to podobna czynność do olejowania. Odżywia brodę, jednak nie pielęgnuje jej, gdyż nie dociera do skóry, ale skupia się już na samym zaroście. Tak samo jak w przypadku olejku, balsamów jest sporo. Najlepiej o niego zapytać barbera, jednak jeśli chcemy zakupić na własną rękę, ważne, aby tworzyły go składniki naturalne. Balsam jest typowym produktem przeznaczonym do modelowania brody. Zamiast olejków i balsamów, można naturalnie używać wszelkich nawilżających kremów. Jednak pamiętajmy, że najlepiej używać tego, co do brody się stosuje profesjonalnie i tak też zostało sprawdzone!

Jeśli nie nie zniechęciliście się do tych czterech punktów, i nie wygląda to nazbyt strasznie, to wyjaśniam, dlaczego tylko skrótowo objaśniłem te kwestie. Otóż, odsyłam was, do książki Bartka Jędrzejaka pt. "MĘSKA SPRAWA – O brodach, zaroście, fryzurach, pielęgnacji i nie tylko...", o której już wcześniej pisałem. Ta książka, pozwoli zgłębić wszelkie tajniki dotyczące brody, a także przekona was, drodzy niedoświadczeni brodacze, abyście podążyli do barber shopu. To świątynia męskości, dżentelmenów i elegancji. Jeżeli właśnie przebrnąłeś przez ten artykuł, to przeczytaj poleconą przeze mnie książkę, naprawdę warto. Dopóki jej nie przeczytałem, broda żyła swoim, życiem. Po lekturze wszystko się zmieniło. I tobie radzę, zapuść brodę, wejdź do barber shopu, a gdy wyjdziesz, nic już nie będzie takie jak dawniej...

 


 W internetach znalazłem bardzo fajny mem, dotyczący brody. Uwaga! Większość faktów, jest naprawdę poważnych!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska